Teekond

Ligikaudu 400 miljonit aastat tagasi ladestusid ekvaatori lähistel asunud madalmeres setted, millest on tekkinud Taevaskodade kuulsad liivakivi paljandid.  Taevaskoda on aegade algusest pidanud maagiliseks paigaks nii kohalikud elanikud kui külalised. Taevaskoja piirkond oli suhteliselt hõredalt asustatud kuni eelmise sajandi kahekümnendate aastate lõpuni.

Taevaskoja küla tekkes oli oluline roll Tartu-Petseri raudtee (valmimisaasta 1931) ehitusel. Raudtee valmimise järgselt  hakati Taevaskojas jaama ümbrusse kujundama Taevaskoja suvituskohta, sest tegemist oli looduslikult ühe kaunima paigaga terves Lõuna-Eestis. Pealegi lei­dus raudteejaama läheduses selleks piisavalt riigile kuuluvat vaba maad.  Raudtee rajamisega koos rajati ka maantee, mis ühendab maastikukaitseala ja Taevaskoja raudteejaama Tartu-Põlva maanteega.

1932. aas­tal koostati suvituskoha detailplaneering, millega vaba maa jagati ehitus­kruntideks. Detailplaneeringus olid lisaks eluasemekohtadele ette nähtud ka äri­kohad ja tööstus­koht. Enne teist maailmasõda ehitatigi piirkonda 14 hoonet. Põhiliselt ehitati hooned suvilateks ja elamuteks, kus oli võimalik suvitajatele majutust pakkuda. Sellel perioodil tegutses Taevaskojas  3 kauplust ja pagaritöökoda ning suveperioodil peeti kord nädalas turgu.

Maja kus asub praegu Lättekoda ehitas kooliõpetaja Daniel Veiken. Juba siis arvestati Taevaskoja perspektiivi suvituskohana ja seepärast olid majja planeeritud ka ruumid kauplusele.  Maja valmis 1936 aastal. Nõukogude võim natsionaliseeris maja 1950. aastal ja Danieli noorem tütar sai taas majaomanikuks alles 1993.a. kinnisvarade tagastamise käigus. Hoonete ja maa natsionaliseerimise järel elas Danieli lesk kõrvalhoones saunast ümber ehitatud majahoidjakorteris (vähemalt üüri maksmata omas majas elamise eest), tema surma järel elas sealsamas samuti noorem tütar. Majas jätkas tegevust kauplus, mõnda aega ka raamatukogu ja maja teine korrus üüriti välja korteriteks.

Danieli tütar jäi kõrvalhoonesse  elama ka pärast majaomanikuks saamist, kuid müüs maja 1994.aastal.

Siit edasi algab Kaja, Ahti ja Lättekoja  lugu…

Taevaskoja on on olnud Ahti kodukohaks juba sünnist saati ja seetõttu sai koos Kajaga kodu rajatud just siia.

Selleks ajaks juba ca 60 aastane hoone oli kehvas seisus. Nõukogude aja lõpus oli see väga hooletusse jäetud. Katus jooksis kohati läbi ja soojapidavus oli olematu.

Esmase remondi said kohe kaupluse ruumid, aga suuremate remonditöödega alustasime 1999. aastal. Renoveerimisprojekti läbivaks visiooniks oli taastada ajaloolises  hoones  omaaegne (enne teist maailmasõda) õhkkond.

2001 aasta kevadeks olime jõudnud pool maja renoveerida ja kolisime elama oma uude koju Taevaskotta. Üsna kiiresti taipasime, et me ei vaja nii suurt hoonet ainult endale koduks. Lõpmatusse läks küsimus:”Kuidas saaks see koht tuua heaolu ja kasu nii meie perele kui ka  võimalikult paljudele inimestele meie ümber?”

Renoveerimise teekonna lõpptulemusele jõudsime alles 2017 aastaks, kui kogu maja sai selliseks, nagu seda hetkel näha võib. See tähendab, et algsest majast jäid alles sisuliselt vaid palkseinad ja karkass.  See on olnud imeline koosloomine  paljude toredate inimestega.

Kuidas tekkis 2016 a. Lättekoda?

Taevaskoja külas on aastatel 1936-2008 töötanud külakauplus, mille töö oli katkenud lühiajaliselt vaid teatud perioodidel (sõja tõttu ja hoone omanikuvahetuste korral). Alates aastast 2009 oli kauplus olnud suletud. Sulgemise põhjuseks olid suured muutused kogu majanduses, poe pidamise sesoonsus, ruumide amortiseerumine ja äriidee puudumine ruumide efektiivseks kasutamiseks. Nii kohalikud elanikud, kui ka turistid, kes Taevaskoja külast läbi sõitsid olid jäänud ilma võimalusest osta toiduaineid ja esmatarbekaupu, rääkimata maitsvast soojast toidust.

Kaja oli selleks ajaks tegelenud joogaga mõned aastad. Ta mõistis, kui väärtuslik on iga hetk elus ja, et  ma ise olengi oma mõtete, otsuste ja tegudega  enda reaalsuse loojaks. Südamehäält usaldades loobus ta tööst pangas, asus õppima massaažikooli  ja jooga õpetajaks.  Järgnesid 9 aastat uuel erialal tegutsemist Põlvas  füüsilisest isikust ettevõtjana.

Ahti loodusearmastus ja sportlik eluviis viis ta täiendavalt õppima matkajuhiks/loodusgiidiks.

Tekkis taipamine kuivõrd oluline osa on liikumisel ja toitumisel, et  püsida terve ja vitaalne.

Ruumid, mis olid omal ajal mõeldud kaupluseks said uue kasutusotstarbe.   Suveperioodil kui Taevaskojas liigub palju rahvast on ruumid kasutatavad kauplus-kohvikuna ja talveperioodil eelkõige massaaži salongi ja jooga  saalina.

Kuidas sai Lättekoda endale nime?

Taevaskoda olevat koda, mille põrandaks jalge all olev murukamar, seinteks ühel pool liivakivijärsak ja teisel pool tihe metsamüür ning katuseks pea kohal lapike sinitaevast. Niisiis oleks taevaskoda nagu looduse enese poolt valmistatud eriline koda. Nii eriline, et paljud seda suisa omamoodi looduse pühakojaks peavad. Soovisime luua kohta, kuhu tulles inimene saab ennast taas laadida. Kus ta tunneks ennast hoituna, jõuaks taipamisteni ja lahkuks rõõmsalt ja helgelt. Nii tuligi nimi Lättekoda.

Oleme Lättekotta  koondanud kõik, mida oleme elu jooksul õppinud – holistlik eluviis, armastus looduse, liikumise, söögitegemise ja puhta toidu vastu.

Sügisest – kevadeni on Lättekojas võimalik lasta end tervendada läbi massaaži, tegeleda kundalini joogaga nii grupitundides kui individuaaltunnis, osta kaasa erinevaid naturaalseid tervisetooteid ja tutvuda Põlvamaaga loodusgiidi saatel. Sel perioodil oleme avatud ettetellimisel.

Suvekuudel – juuni, juuli, august on igapäevaselt avatud Lättekoja kauplus – kohvik. Pakume nii Taevaskodade üksikkülastajatele ( matkajatele, sportijatele, läbisõitjatele, puhkajatele) kui ka gruppidele meeldivat kehakinnitust sooja ja maitsva toidu näol.

Ettetellimisel korraldame kanuu-, aerulaua-, jalgsi-, fatbike retkesid ja fatbike rattalaenutust.

Loodame, et Lättekoja külaline saab meilt motivatsiooni ja inspiratsiooni oma harjumuste muutmiseks teadlikuma, tervislikuma, hoolivama ja loodust ning üksteist hoidvama elustiili suunas.

Kindel on see, et teekond jätkub ….

Toredate kohtumisteni!

Lättekoja pere

 Meie eesmärk

Meie tegevuse eesmärgiks on:

  • Parandada inimeste elukvaliteeti läbi professionaalse jooga-, massaaži- , looduses olemise ja toitlustamisteenuse pakkumise;
  • Koolitada ja inspireerida inimesi teadlikult tegelema oma füüsilise ja vaimse tasakaalu loomisega, et paraneks  töövõime, inimeste vaheline koostöö, suhtlemine muutuks harmooniliseks ning inimesed avastaksid eheda iseenda, oma loovuse ja jõuaksid eneseteostuseni;
  • Julgustada inimesi püüdlema teadlikkuse suunas ja säilitama tervislikke eluviise ja elurõõmu, aitamaks seeläbi kaasa parema maailma loomisele;
  • Ühingu edukas toimimine, koosloomine.

Miks tulla meie juurde?

Asukoht

Lättekoda asub Põlvamaal, Taevaskoja külas, mille lähedale jäävad Taevaskojad – imeline ürgne loodus. See on üks enim külastastatavaid turismiobjekte Lõuna-Eestis. Taevaskoda on imeline koht ja fenomen, energeetiliselt väga väekas paik,  mida on raske sõnadesse panna. Seda tuleb kogeda. Siin saab oivaliselt töötada kui ka puhata, lõõgastuda, tegeleda endaga ja end uuesti leida. Looduslähedus ja meeldiv aura tekitavad tulijas juba iseenesest heaolutunde.

Pikaajaline kogemus ja terviklik klienditeenindus

Pikaajaline kogemus, terviklik, lahendustele keskenduv  ja heasoovlik klienditeenindus. Lättekoja interjöör on hubane, rahu loov, harmoonias  ja sõbralik. Terviseteraapiaid pakkudes, et vaevuste tekkepõhjused kõrvaldada lähtun inimesest kui tervikust tema kõikidel olemise tasanditel. Peale seanssi saab inimene  kaasa ka juhised kuidas ise enda heaolusse ja tervisesse panustada.

Maitsev kõhutäis

Lättekojas pakutavad toidud panevad sööja rahulolevalt mõmisema. Meie road on olemuselt lihtsad mis on valmistatud kire ja armastusega ning mida iseloomustavad puhtad maitsed ja kvaliteetne tooraine. 

Kohalik matka- ja retkejuht

Meie matkajuht/retkejuht  on ise sündinud – kasvanud Taevaskojas ning tunneb siinset kanti suurepäraselt. Liikumise ja looduse armastus, sportlik eluviis ( x-treamid, maratonid, orienteerumine) on andnud kogemuse, et olla teejuhiks ka teistele inimestele.

Teenuste ühendamine

Saame ühendada erinevad teenused, näiteks matka, jooga ja toitlustamise. Soovi korral saab inimene veel kaasa osta endale meelepäraseid Põlvamaa kohalikke tooteid. Pakume seeläbi inimesele turvalist, mugavat ja hoolivat teenindust.